Milli sporcu İlke Özyüksel, Paris 2024’ü “yüzde 99” garantiledi

Veli Ozan Çakır, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada milli sporcu İlke Özyüksel’in 10’uncu tamamladığı Modern Pentatlon Dünya Kupası Mısır Etabı’nda puanını 1378’e çıkardığını belirterek “İlke, Paris 2024 Olimpiyat Oyunlarına katılmayı yüzde 99 garantiledi.” dedi.

Büyükler ve gençler kategorisinde yapılan ve Paris’e kota puanı veren başkent Kahire’deki organizasyonun finalinde yarışan milli sporcu; eskrim, binicilik, yüzme, koşu ve atış etaplarından toplam 1378 puan alarak 10’uncu sırada yer aldı.

Mısır’daki derecesiyle olimpik sıralama puanını da 118’e yükselten İlke Özyüksel’in geçen yıl Kırgızistan, bu yıl da Mısır’da yapılan olimpik sıralama yarışlarında şampiyon olarak Paris yolunda büyük avantajla Kahire’deki mücadeleye çıktığını anımsatan Veli Ozan Çakır, “Kota verecek kalan yarışları da dikkate aldığımızda Paris 2024 Olimpiyatları kotasını yüzde 99 garantiledik. Bizim bundan sonraki hedefimiz Tokyo’da aldığımız beşinciliği kürsüye taşıyarak ülkemize madalya kazandırmak.” ifadelerini kulandı.

YENİ BİR “İLKE” İMZA ATMAK İSİTİYORUM

Türkiye’yi modern pentatlon branşında olimpiyat oyunlarında temsil eden ilk milli sporcu olan İlke Özyüksel ise Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda da madalya alarak “yeni bir ilke” imza atmak istediğini belirtti. Brezilya’nın Rio kentinde 2016 yılında düzenlenen olimpiyatlarda 35’inci olan, Tokyo 2020’de elde ettiği 5’incilikle de olimpiyat madalyasına çok yaklaşan İlke Özyüksel, “Sezonun ilk yarışmasında kotaya yüzde 99 yaklaşmam benim için çok büyük avantaj oldu.” dedi.

“İçimiz rahat, olimpiyat oyunlarına odaklanarak sürecimizi yaşayacağız.” ifadesini kullanan İlke, “Ekip olarak çok sıkı çalışıyoruz. Herkes üzerine düşeni yapıyor. Sonuçlarını da böyle güzel almak hepimizi çok mutlu ediyor ve büyük motivasyon sağlıyor.” diye konuştu. İlke Özyüksel, 8 Mart Dünya Kadınlar gününe ilişkin de “Dünyanın her yerinde, her toprak parçasında kadınların eşit ve özgür olduğu bir dünya dileğiyle…” mesajını paylaştı.

İLKE’NİN “EVİNDE YARIŞMA” AVANTAJI

Milli sporcu, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na katılabilmek için düzenlenecek olan ve kota puanları veren dünya kupasının Ankara’da yapılacak olan ikinci ayağı ile finalinde mücadele edecek.

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu’nun (UIPM) her yıl dört aşamadan oluşan ve bir finalle sonuçlanan Dünya Kupası Serisi, bu yıl özellikle Paris 2024 Olimpiyatları’na kota puanı sağlayacak yarışlara odaklanıyor. Dünya Kupası Serisi’nin ikinci ayağı 16-21 Nisan tarihlerinde Türkiye’de, üçüncü ayağı 23-28 Nisan tarihlerinde Macaristan’da ve dördüncü ayağı ise 8-13 Mayıs tarihlerinde Bulgaristan’da gerçekleştirilecek.

Dünya Kupası Serisi’nin final etabı, son iki yılda olduğu gibi Ankara Atlı Spor Kulübü’nde 22-26 Mayıs tarihleri arasında Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu tarafından organize edilecek.

Paris 2024 Olimpiyatları’nda modern pentatlonda yer alacak olan sporcuların resmi listesi, UIPM tarafından 30 Haziran’da açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x