İşler tersine döndü: Artık öğrenciler revaçta

Türkiye Emlak Danışmanları Birliği Onursal Başkanı Salim Taşcı, hızla artan enflasyona rağmen kiraya yüzde 25 zam sınırlaması getirilmesinin öğrencileri, ev sahiplerinin gözünde adeta kral yaptığını söyledi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, ev sahibi-kiracı ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendiren Taşcı, hızlı artan enflasyon ile kira zammı sınırlamalarının kiracı tercihlerini tümden değiştirdiğini belirtti.

ZİRVEDE ÖĞRENCİLER VAR

Taşcı, ev sahiplerinin kiracı tercihi sıralamasında ilk sırayı öğrencilerin aldığını, ikinci sırada üst düzey bürokratların, üçüncü sırada da televizyoncu ve gazetecilerin yer aldığını bildirdi.

Artık konut kiralamalarında, “Bekara, talebeye, yalnız bayana verilmez” şeklindeki ilanların tümden kalktığını, bunu yerini, “Öğrenciye kiraya verilir” ilanlarının aldığını belirten Taşcı, “Kiralamalarda öğrenci adeta kral oldu. Öğrenciyi gören evini direkt veriyor. Hatta iki üç öğrencinin bir arada kalmaları da sorun teşkil etmiyor. Depozito olarak yasada üç aylık olan miktarlara bir depozitoya razı gelen ev sahipleri de mevcut” dedi.

EV SAHİPLERİ YÜZDE 25 ZAM İLE MAĞDUR OLMUYOR

Taşcı, öğrencilerin tercih edilmesinin nedenlerini ise şöyle anlattı:

“Öğrencilerin eğitim süreleri 2 ila 4 yıl. Kiracı öğrencilerin yarıya yakını bir yılın sonunda genelde evi bırakıyor. Ev sahibi yeni şartlarla yeni kiracılara evini kiralayabiliyor. Böylece enflasyonun çok altında kalan yüzde 25’lik zam sınırlamasının mağduru olmuyor. Öğrencilerin tamamına yakını kiralarını düzenli ödüyor. Ev sahibi-kiracı kavgası öğrencilerde yaşanmıyor.”

Taşcı, geçmişte ev sahiplerinin el üstünde tuttuğu memurların ise adeta gözden düştüğünü söyledi. Memurların uzun süreli kiralamalar yaptıklarına dikkati çeken Taşcı, “Uzun süreli kiralamalar yüksek enflasyon döneminde kiracıların lehine olurken ev sahiplerinin enflasyona yenik düşmesine yol açıyor. Bu nedenle kısa süreli kiralama yapan öğrenciler sayesinde ev sahipleri enflasyon kaybından kurtulduklarını düşünüyorlar” dedi.

Anket sonuçlarına göre, ev sahiplerinin kiracı tercih sıralaması şöyle:

1- Öğrenci
2- Üst düzey bürokrat
3- Televizyoncu-Gazeteci
4- Sanatçı
5- Bankacı
6- Galerici
7- Doktor
8- Hemşire
9- Hakim- Savcı
10- Milletvekili
11- Avukatlar
12- Askerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x