Artık Kimse Yapı Testi İçin Başvurmuyor: Deprem Korkusu Geçti mi?

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerde resmi rakamlara göre 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Yüzbinlerce insanın evsiz kaldığı deprem sonrasında tüm Türkiye’de yapı denetimine olan talep artmıştı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, yapı testlerine olan talepte ciddi bir düşüş yaşandığını söyledi.

Deprem sonrasında vatandaşların büyük ilgi gösterdiği yapı dayanıklı testi için randevu almak bile zorlaşmıştı.

KTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, ülke genelinde yapı testi için yapılan taleplerde düşüş olduğunu söyleyerek, Trabzon’da ise kamu kuruluşları haricinde kimsenin yapı güvenliği testi için başvurmadığını ifade etti.

“6 Şubat depremlerinden sonra özellikle Türkiye’de depremin beklendiği önemli yerlerden olan İstanbul’da binaları depreme hazırlama konusunda kamu binaları ve konutların incelenmesi için talep patlaması vardı. Fakat depremin ilk başladığı günden bugüne kadar talepler yüzde 90 seviyesinde düştü. Bu da depremin birinci yılına girmeden halkımızın rahat şekilde depremi unuttuğu anlamına geliyor.”

“Birçok kamu binasını değerlendirmeye başladık ama özel olarak halkın oturduğu binalarda apartman yönetmeliği veya kişinin talebi üzerine inceleme yaptığımız bina sayısı şu ana kadar maalesef sıfır. Bunun hızlı şekilde başlanıp devam etmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Yoksa olası bir Erzincan, Bingöl depreminde Trabzon da önemli risk altında”

“1992’de Erzincan depremini biz Trabzon’da yaşadık. Erzincan’da oluşabilecek bir depremde Trabzon’un etkilenmemesinin iddialı bir cümle olacağını düşünüyorum. Özellikle bodrum katı olan nemli bölgelerde, korozyona uğramış binalarda, dolgu zemin üzerine inşa edilen binalarda bu tehlikenin çok daha fazla olacağını düşünüyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x